فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزش‌هاست. امام خمینی

khoramshar2خرمشهر پس از 35 روز مقاومت، چهارم آبان 1359 سقوط کرد. 19 ماه دراشغال بود، پس از طی 24 روز جنگ سخت، روز سوم خرداد 1361 آزاد شد. در طی 19 ماه اسارت خرمشهر تفكر اعتقادی، تحول انقلابی، عزم ملی، حضور موثر نیروهای داوطلب مردمی، فرماندهی متقدرانه امام فرمانده کل قوا، اراده قوی فرماندهان جوان بویژ‌ه نقش و حضور موثر حسن باقری در طراحی، اجرای عملیات مشترک توسط سپاه و ارتش در قرارگاه‌ مرکزی کربلا و قرارگاه‌های نصر، فتح و قدس و مرحله نهایی فجر، در اجرای عملیات منجر به پيروزي در عملیات و فتح خرمشهر شد. امام خمینی فتح خرمشهر را اراده خدای قادر متعال می‌دانست و فرمود خرمشهر را خدا آزاد کرد، عملياتی‌ که بزرگترین و گسترده‌ترین عملیات طی 8 سال دفاع مقدس بود.

زمینه آزادی خرمشهردر استان خوزستان عمليات‌های محدود از اسفند 1359 تا 27 شهریور1360 یعنی نیمه اول سال 1360 و از 5 مهر1360 که عملیات ثامن‌الائمه آغاز شد، با اجرای عملیات طريق‌القدس درآذر ماه 1360 و عملیات فتح‌المبين در آغاز سال 1361، زمینه آزادی خرمشهر فراهم شد. منطقه‌ای به وسعت بیش از 11هزار كيلومترمربع در اشغال ارتش متجاوز بعث عراق بود. با اجرای این عملیات آزادسازی، 4 هزار کیلومتر مربع آزاد شد و مهمترین منطقه به وسعت 6 هزار كيلومتر مربع در اشغال ارتش بعث عراق ماند. باید برای آزادسازی این منطقه وسیع متکی به نیروهای داوطلب بسیج بود؛ همه توانی که ارتش جمهوری اسلامی می‌توانست آماده کند، 48 گردان بود و طرح عملیات نیاز به 170 گردان داشت. این 122 گردان پیاده و زرهی را باید سپاه از نیروهای مردمی تامین کند. 115 گردان پیاده و 7 گردان زرهی و مکانیزه را سپاه در سازمان رزم خود تا آستانه عملیات آماده کرد. شناسایی‌های دقیق از معابر و ورود به صحنه رزم، سازمانی قوی و آماده طبق طرح آماده شده، زمان‌بندی و مراحل اجرای طرح مانور از مسائل مهمی بود که در قرارگاه کربلا با حضور فرماندهان عالی‌رتبه کار شد، لذا در مرحله اول عملیات بیت‌المقدس دشمن نتوانست در مقابل این سرعت عمل رزمندگان اسلامکاری انجام دهد. اگر هم اقداماتی انجام داد واکنشی بود. در برآورد اطلاعات و طرح عملیات بیت‌المقدس قوی‌ترین و منسجم‌ترین یگان‌های ارتش بعث عراق نشان می‌داد که سپاه سوم عراق از خرمشهر مراقبت و حفاظت می‌کرد، در گام دوم که فرماندهان بعثی تصور می‌کردند که هدف خرمشهر است، مرز شلمچه تا زید آزاد شد. دسترسی به شلمچه به معنی عقبه استراتژی دشمن و در نتیجه آزادی خرمشهر، و جشنی که ملت ایران از سوم خرداد 1361 آغاز کردند هنوز ادامه دارد.

دشمن تصور نمی‌کرد امام خمینی می‌تواند با یک فرمان بیش از 70 هزار رزمنده بسیجی را راهی جبهه‌های جنگ کند. این اطاعت بود که آن پیروزی‌ها را به همراه داشت و ارزش آن بیش از هر موفقیتی بود. 70 هزار رزمنده‌ای که آموزش نظامی را طی کردند؛ درسازمان رزم سپاه سازماندهی شدند، سازمانی با فرماندهان جوان و باکفایت، با تدبیر، بادرایت، با بینش و فهم بالای اعتقادی، سیاسی و نظامی، فرماندهانی که برای لحظه لحظه این جوانان داوطلب برنامه ریزی کردند. فکر کردند، تدبیر داشتند، با طرحی حساب شده باید مناطق اشغالی آزاد می‌شد. هدف کشتار نبود. هدف فقط آزادسازی یک منطقه اشغالی نبود، هدف بالاتر از این بود. باید آنچه رضای خدا در آن بود عمل می‌شد. سخنان امام، فرامین امام، فرماندهی امام برگرفته از فرمان خدا بود. آنچه در فتح خرمشهر که اسطوره ملت ایران است اهمیت دارد، انجام تکلیف و فرمان امام است. این فرمان بود که با فتح خرمشهر توازن قوا به نفع جمهوری اسلامی ايران تغييركرد و جمهوری اسلامی ايران به عنوان يك نیروی برتر و قدرت نظامي در منطقه ظهور کرد.

 

 

                                                                                         فتح‌الله جعفری

 1394/3/3

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد